79-årig mand fundet efter efterlysning i Liseleje

Nordsjællands Politi havde efterlyst en 79-årig mand, der var gået fra sin bopæl søndag morgen. Manden er nu blevet fundet igen.

Redaktionen
Redaktionen29. september 2026

Manden er blevet fundet

Nordsjællands Politi har efterlyst en 79-årig mand, der var gået fra sin bopæl i Liseleje søndag morgen. Ifølge politiets vurdering kunne manden gå en lang strækning og formodedes at være gående i lokalområdet.

Efterlysningen er nu afsluttet, da manden er blevet fundet igen. Politiet har derfor fjernet billede og navn fra sagen.

Sådan blev manden beskrevet

Den 79-årige blev beskrevet som en dansk mand på omkring 183 centimeter høj med kraftig bygning, kort gråt hår og fuldskæg. Han var formodet iført en sort fleece med striber samt sorte joggingbukser.

Politiet havde opfordret offentligheden til at kontakte dem på 1-1-4, hvis man havde set eller haft kontakt til manden. Den opfordring er nu uden betydning, da han er lokaliseret.

Mest læste