Man kan ikke kontrollere, hvad folk mener om den seksuelle frigørelse i 1970erne. Men der kan stilles krav til dem, der skal være en del af det danske samfund. Det er budskabet i et debatindlæg i Berlingske. Det er skribentens holdning, der kommer til udtryk.
Krav om at respektere frihedsrettighederne
Ifølge indlægget kan man ikke sindelagskontrollere, om folk mener, at den seksuelle frigørelse i 1970erne var en milepæl for Danmark. Til gengæld skal man stille krav om, at man ikke gør mennesker til medborgere, hvis de modarbejder de frihedsrettigheder, det menneskesyn og det ligeværd, som samfundet er indrettet på.
Skribenten trækker en tydelig streg ved drab på homoseksuelle:
“Accepterer man drab på homoseksuelle, er det ikke foreneligt med at tage del i det danske samfund.”
Danskhed er ikke det samme som LGBT+-rettigheder
Skribenten understreger samtidig, at argumentet ikke bygger på en forestilling om, at danskhed og LGBT+-rettigheder er det samme. Det er ifølge indlægget netop ikke tilfældet.
“Ikke fordi man kan sætte et lighedstegn mellem danskhed og LGBT+-rettigheder. Desværre.”
